
Aelmoeseneiboswandeling te Lemberge
Lemberge is een dorp in de Belgische provincie Oost-Vlaanderen en een deelgemeente van Merelbeke-Melle, het was een zelfstandige gemeente tot aan de gemeentelijke herindeling van 1965. Het landelijk dorp ligt ten oosten van het centrum van Merelbeke en grenst verder aan Melle, Gontrode, Landskouter, Moortsele en Bottelare.
Het dorp ligt op een heuvelrug, waarop in WO I een vliegveld uitgebouwd werd door de Duitse bezetter.
Daar waar tot voor kort werd aangenomen dat het ontstaan van Lemberge dateerde uit de vroege middeleeuwen, was de verrassing bij archeologen groot toen, bij uitgravingen nabij de Sint-Aldegondiskerk in 2014 en 2017, sporen tot in de prehistorie werden teruggevonden in de vorm van 7 grafheuvels en grafurnen, die tot 5000 jaar teruggaan in de tijd.
De archeologische vondsten worden bewaard in het Erfgoeddepot op de provinciale erfgoedsite te Ename, waar ook het Provinciaal Archeologisch Museum Oost-Vlaanderen gelegen is.
In 1914 legde de Duitse bezetter hier een vliegveld aan. Later kwamen hier proefstations van het Ministerie van Landbouw. Later nog verscheen in het noordwesten een bedrijventerrein.
De Sint-Aldegondiskerk (ook: Sint-Aldegondekerk) is de parochiekerk van de tot de Oost-Vlaamse gemeente Merelbeke behorende plaats Lemberge, gelegen aan de Burgemeester Maenhautstraat 14. In 1126 werd voor het eerst melding van een kerk gemaakt. Het patronaatsrecht kwam daarbij aan de Abdij van Ename. Het was een klein, eenbeukig kerkgebouw waar omstreeks 1550 een zware westtoren werd aangebouwd. In 1869 werd de kerk gesloopt met behoud van de toren. Een nieuwe kerk werd gebouwd van 1874-1878 naar ontwerp van Modeste de Noyette. De toren werd daarbij in neogotische zin aangepast. Het betreft een georiënteerde bakstenen pseudobasiliek met driezijdig afgesloten koor. De kerk is in neogotische stijl. De voorgebouwde toren heeft een laatgotische korfboogpoort.
Het Goed ter Jacht is een kasteeltje. Dit omgrachte goed werd in de 16e eeuw al beschreven als huys van plaisance (buitengoed) en in 1608 was sprake van thof ter jacht. Het was een jachtpaviljoen van de markies van Rode die ook heer van Beerlegem was. De fundamenten daarvan, in Balegemse steen, zouden bewaard zijn gebleven.
De wandeling vertrekt om 14.30 uur aan het OC Lemberge, Burgemeester Maenhautstraat 1 te 9820 Merelbeke (Lemberge) voor een tocht van ongeveer 10 km en een verkorte van 6,5 km. Vergeet vooral je picknick niet en aangepast schoeisel bij regenweer.
De deelname bedraagt 1 euro bij de inschrijving ter plaatse.
Voor inlichtingen omtrent deze wandeling kan je contact opnemen met Marleen Govaert – (0497/731594 - marleen.govaert1@telenet.be of Johan Backaert - (0496/628377
-johan.backaert@telenet.be of op www.pasar.be/herzele
- Wandelen
- Natuur
Praktische info
OC Lemberge
Burg. Maenhautstraat 1
9820 Lemberge (Merelbeke)
België
Pasar Herzele
Pasar Merelbeke